četrtek, 27. avgust 2009

Mamaia beach

Med jezerom na eni strani in plazo ob Crnem morju na drugi lezi Mamaia beach. Vec kot 60 hotelov, aqua park, klubi, restavracije in njena posebnost - gondola. Ta ti skrajsa polovico poti po 8 km dolgi pes coni. Presenecena nad urejenostjo, dolgo pesceno plazo ter nocnim zivljenjem sva uzivala ob lepem vremenu, se hladila ob poceni pivu ter pokusala tipicno romunsko hrano.
Zanimiva je tudi Constanta s starim delom in pristaniscem vendar so naju po vseh teh mestih bolj pritegnile plaze. Sla sva po obali navzdol in se ustavila v Eforie Nord, ki je prav tako popularen in nekoliko cenejsi predel. Posebnost je jezero Techirghiol, znano po zdravilnem crnem blatu, ki je petkrat bolj slano od morja.
Bil je zadnji vikend v avgustu, poln romunskih turistov in najin oddih na morju.


sreda, 26. avgust 2009

Bukaresta - Madonna

V Bukaresti sva si pogledala drugo najvecjo stavbo sveta, ki jo je dal zgraditi Nicolae Ceausescu in je simbol njegovega norega komunisticnega vladanja. Stavba lezi na 365 tisoc kvadratnimi metri, ima 12 nadstropij, gradilo jo je vec kot 700 arhitektov ter 20 tisoc delavcev v treh izmenah. Po ogledu le nekaj razkosnih dvoran, izdelanih iz najboljsih materialov se ne zdi cudno, da so svojega predsednika ubili se preden bi ta zazivel v tej palaci. Tako je po petih letih gradnje ostalo 10% palace nedokoncane, ki verjetno nikoli ne bo.
V parku Izvor pred to ogromno stavbo parlamenta pa sva se zvecer zabavala na norem koncertu Madonne, kjer je bil res pravi zur.

torek, 25. avgust 2009

Rasnov & Sinaia

Grad Rasnov stoji nad istoimenskim mestom, znotraj katerega so ostanki starega mesteca iz 13. stoletja, kamor so se ljudje zatekali pred turskimi upadi.
Najlepsi grad in tudi najmlajsi pa je grad Peles, v kraju Sinaia, ki lezi sredi gozdov v objemu hribov. Okoli njega je vec grajskih stavb in v gradu so nekoc prenocevali najslavnejsi predsedniki Ceausescu- jevega casa.
V mestu pa je poleg zicnice, ki te potegne nad 2000 metri, zanimiv slikovito pobarvan samostan, kjer se vedno zivijo menihi. Okolica je bogata s hribi in zeleno naravo, kar privablja pohodnike, kolesarje, smucarje in druge.

ponedeljek, 24. avgust 2009

Brasov & Bran

Mesto Brasov je podobno Sibiu-ju, saj ima prav tako obzidje znotraj katerega je staro mesto. Poleg drugih zgodovinskih stavb je pomemba crna cerkev, ki je najvecja cerkev med Dunajem in Istanbulom.
Razgled na mesto si lahko ogledas z vrha hriba, kamor vozi vzpenjaca ali pa iz nasprotnega hribcka, kjer stoji grajski stolp.
Brasov je eno najpopularnejsih mest v drzavi, zaradi mesta samega, bliznjih gradov ter okoliskih hribov. Najvecja turisticna tocka pa je bliznje mesto Bran. Tu stoji znameniti grad iz zgodbe irskega pisatelja Brama Stokerja, ki je pisal o Vladu Tepesu ali grofu Drakuli.

nedelja, 23. avgust 2009

Sighisoara

95 km iz Sibiu-ja lezi mesto Sighisoara, ki je znano kot rojstni kraj Vlad Tepesa. Mesto z obzidjem iz 14. stoletja, znotraj katerega je poleg starih stavb in cerkva najvecja znamenitost Clock Tower iz leta 1280. To je tudi eden izmed vhodov v staro mesto. V njem je muzej , z vrha pa razgled na vse strani.
Zanimiv je tudi obisk gotske cerkve, kamor vodijo stevilne stopnic e in je najvisja tocka mesta.

četrtek, 20. avgust 2009

Sibiu

Iz Kisineva sva 13 ur prezivela na busu in ob cakanju za prestop meje sva se zavedla, da sva ze malo pozabila, kako izgledajo naporne voznje. A se je izplacalo. Prispela sva v zgodovinsko mesto Sibiu. Nekdaj najpomembnejse mesto Transilvanije, danes pa evropsko mesto kulture ima bogato zgodovino ter ohranjene in obnovljene spomenike. Srce mesta so trije trgi okoli katerih so stare stavbe, cerkve in obzidje. Mesto obisce ogromno turistov, kar se pozna na drazjih prenociscih in veliki izbiri trgovin in restavracij.
V okolici le malo ven iz Sibiuja lezi jezero ob katerem je tudi zivalski vrt. Kljub temu, da imajo kar veliko zivali pa je zal zastarel a vseeno privabi veliko obiskovalcev.
V majhnih vaseh v okolici mesta pa ni vec mestnega blisca. Cigani z vozovi, trznice , kjer prodajajo vse od rabljenih oblacil, prasicev, konjev in starega zelezja.... hisice pa so pisanih barv in so kjub vsemu prijetno urejene.

ponedeljek, 17. avgust 2009

Chisinau

Pozno zvecer sva s starim letalom na propelerje priletela v Moldavijo. Glavno mesto Chisinau (Kisinev) je zeleno, polno parkov, casinojev, menjalnic, pravoslavnih cerkva , urejenih lepih zensk in dragih avtomobilov. Zdelo se nama je cudno, kako je to mogoce, ce povprecna placa v mestu znasa manj kot 200 eur. (najem majhnega stanovanja pa 150 eur). Ko povprasas lokalce, ti le zmajujejo z glavo in govorijo o moldavski mafiji. Turistov skorajda ni, sobe so presenetljivo drage, saj spis lahko le v hotelih ostalo pa je dvakrat ceneje kot doma

Ko pa se odpeljes ven iz mesta, se slika spremeni. Konji, stare hise, vodnjaki, makadamske ceste, zapusceni travniki in veliko nicesar. Njihovo morje je reka Dnjester, Vadul lu Voda pa so ''kao'' njihov Portoroz.

Provinca Transnistrija, ki lezi ob meji z Ukrajino, se je leta 1992 s krajso vojno odcepila od Moldavije in je se danes nepriznana drzava, s svojim denarjem in politiko. Glavno mesto Tiraspol spominja na vojaski muzej na prostem s kipi Lenina in komunisticnimi slogani, bliznji Bendery pa je staro sovjetsko mesto.
Res da nima veliko zanimivosti ima pa odlicna vina. Ze od nekdaj so znani po njem in so ga v casu skupne Rusije proizvedli najvec.

četrtek, 13. avgust 2009

Budimpesta - Sziget festival

Ob bregovih Donave lezi glavno mesto Madzarske. Na eni strani Buda in na drugi Pesta povezuje devet mostov in vsak del ima svoje znamenitosti. Povzpela sva se na Castle Hill , ki je najpomembnejsi spomenik mesta; z obzidjem, znotraj katerega je staro mesto z muzeji, cerkvami in cudovitim razgledom na drugo stran, kjer lezi Pesta. V tem delo je glavna pes cona, znamenita stavba opere, glavna katedrala ter najbolj prepoznavna stavba Budimpeste - parlament.
Sicer pa sva midva vecino casa prezivela na otoku Obuda, kjer se je v teh dneh odvijal najvecji festival v tem delu Evrope - Sziget. Otok na reki Donavi, se za teden dni spremeni v ogromen kraj zabave, najrazlicnejse glasbe in izvajalcev iz vecih drzav. Med njimi je ''svirala'' tudi romska glasba nase skupine Langa in noreli smo ob komadih Mesecina, Nesretnik, Dzurdzev dan...

800 tisoc obiskovalcev, 51 odrov, bari, hrana vseh vrst, banke, bankomati, trgovine, masaze... in spanje v sotorih... Noro!!!

torek, 11. avgust 2009

Balaton - Siofok

Po koncertu sva se z vlakom odpeljala proti Siofoku, najbolj turisticnem kraju ob jezeru Balaton. Turisticna ponudba je ogromna. Ulice so polne raznoraznih stojnic, restavracij, barov in diskotek, ki obiskovalce vabijo z mamljivimi - pomanjkljivo oblecenimi dekleti.
Izven mesta so kampi, kjer sva spala tudi midva . V jezeru s sicer nizko vodo in mivko se da prijetno ohladiti, je pa tudi primeren kraj za kajtanje in srfanje, saj ves cas prijetno pihlja in hladi turiste ob ''madzarskem morju''.

Na drugi strani jezera lezi polotok Tihany, ki je zanimiva turisticna tocka s tipicnimi hisami, cerkvijo na vrhu hriba in razgledom na Balaton.

ponedeljek, 10. avgust 2009

Zagreb-U2


Zacetek najinega potovanja po vzhodni Evropi sva zacela z ogledom centra Zagreba. Ves cas pa je bilo vse usmerjeno na vecerni koncert, ki se je odvijal na stadionu Maksimir. Skupaj s prijatelji smo se ogrevali za spektakularni prihod skupine U2... bilo je NORO!!!

http://24ur.com/ekskluziv/glasba/ekskluzivno-z-u2-v-zagrebu-do-jutra.html