petek, 11. september 2009
Budva
sreda, 9. september 2009
Ulcinj
ponedeljek, 7. september 2009
Peč (Peja) & Prizren
nedelja, 6. september 2009
Priština
petek, 4. september 2009
20. Leskovacka rostiljada
četrtek, 3. september 2009
Sofia
torek, 1. september 2009
Plovdiv
četrtek, 27. avgust 2009
Mamaia beach
Zanimiva je tudi Constanta s starim delom in pristaniscem vendar so naju po vseh teh mestih bolj pritegnile plaze. Sla sva po obali navzdol in se ustavila v Eforie Nord, ki je prav tako popularen in nekoliko cenejsi predel. Posebnost je jezero Techirghiol, znano po zdravilnem crnem blatu, ki je petkrat bolj slano od morja.
Bil je zadnji vikend v avgustu, poln romunskih turistov in najin oddih na morju.
sreda, 26. avgust 2009
Bukaresta - Madonna
torek, 25. avgust 2009
Rasnov & Sinaia
ponedeljek, 24. avgust 2009
Brasov & Bran
nedelja, 23. avgust 2009
Sighisoara
četrtek, 20. avgust 2009
Sibiu
ponedeljek, 17. avgust 2009
Chisinau
Ko pa se odpeljes ven iz mesta, se slika spremeni. Konji, stare hise, vodnjaki, makadamske ceste, zapusceni travniki in veliko nicesar. Njihovo morje je reka Dnjester, Vadul lu Voda pa so ''kao'' njihov Portoroz.
četrtek, 13. avgust 2009
Budimpesta - Sziget festival
torek, 11. avgust 2009
Balaton - Siofok
ponedeljek, 10. avgust 2009
Zagreb-U2
http://24ur.com/ekskluziv/glasba/ekskluzivno-z-u2-v-zagrebu-do-jutra.html
sreda, 13. maj 2009
İstanbul
sreda, 6. maj 2009
Fethiye-Oludeniz & Side
8 km iz Fethiye lezi prijetno mestece Oludeniz. Znano je po dolgi pesceni plazi, po laguni, ki so jo spremenili v nacionalni park, ugodnem skoku s padalom (45eur), izleti z barko na bliznje otoke...
V Oludenizu se vedno vec gradi, zato pocasi izgublja svoj car... ja Turcija se vedno bolj razvija in ustvarja velik dobicek od turizma.
Side je eno najbolj priljubljenih turisticnih mest. V okolici je ogromno luksuznih hotelov z pescenimi plazami in cistim morjem. Tudi midva sva se iz popotnika spremenila v turista, si nadela trak okrog roke in se pustila razvajat.
ponedeljek, 4. maj 2009
Kusadasi & Hierapolis-Pamukkale
Iz Teherana sva preko Istanbula priletela v Izmir. Takoj sva zapustila to tretje najvecje tursko mesto in se odpravila 100km juzno.
Kusadasi je obmorsko mesto, ki privablja veliko turistov predvsem z ogromnimi krizarskimi ladjami. Vsepovsod po mestu ponujajo izlet na blizji grski otok Samos, ogled anticnega mesta Ephesus...midva pa sva raje poizkusila slovito tursko pivo Efes, ki po 14 dneh posta se bolj paše.
Hierapolis so ostanki anticnega mesta s kamnitimi grobnicami, Pamukkale pa snezno beli kalcijevi bazencki...To sta najbolj obiskane turske znamenitosti. Letno jih obisce kar 10 miljonov tujih in domacih turistov.
nedelja, 3. maj 2009
Teheran
Iran je varna drzava kjer je gost kralj, zato jo cimprej obiscite preden jo zajame mnozicni turizem.
sreda, 29. april 2009
Yazd
Yazd je znan po najvecjem stevılu religijske skupine Zoroastrijcev. V mestu in okolici je se vedno nekaj njihovih temljev med katerimi sta najbolj znana ognjeni tempelj (ogenj naj bı gorel 4000 let) ın stolpa tisine. Na stolpa so mrtve nosılı vse do neodvisnosti Irana leta 1979, nato so jıh pokopavali na pokopalısca. Trupla so pojedle zivali, kostı pa so polili s kislino.
nedelja, 26. april 2009
Qeshm island
Vsi prevozi po Iranu so drzavni. Za enourni let sva placala le 37 $ po osebi, kar pove, da jim goriva ne primanjkuje. Za dolar dobis deset litrov bencina, vendar so zaradi prevelike porabe uvedli kartice, s katerimi so dolocili koliko litrov lahko natocis po tej ceni (osebni avto 3l, taxi 22l na dan), ce rabis vec placas na vsak liter 40 centov dolarja.
sobota, 25. april 2009
Shiraz
Tu sva si ogledala notranjost ene izmed mosej. Moski in zenske imajo locen vhod in prostore. Moski imajo navado, da poljubljajo vrata, kljuko, se klanjajo (zbijajo celo ob glineno ploscico) in molijo. Zenske morajo biti ob vstopu zakrite s crnim ogrinjalom, sedijo, molijo … vsi se ob vstopu sezujejo.
Z najetim taxijem sva se odpeljala v 50 km oddaljeno mesto Persepolis. Tu so ohranjene rusevine starega mesta, ki pricajo o velicini mogocne Perzije tistega casa. Po mestu vozijo vecinoma avtomobili znamke Paykan, anglesko-iranske izdelave. Z enim izmed njih naju je zabaven taxist zapeljal na letalisce, od koder letiva na otok Qeshm.
torek, 21. april 2009
Esfahan
Esfahan je mesto parkov, čudovitih mostov, živopisanih mošej in bazarjev. Središče dogajanja je Imam square, ki z mošejami, vodometi in parki predstavlja najlepši del mesta. Tukaj srečaš kar nekaj turistov, večinoma vodenih preko agencij. Drugače je turistov malo, ljudje so zelo prijazni, se ti nasmihajo, te pozdravljajo in tisti, ki znajo vsaj malo angleško te radi ogovorijo. Vprašanja so vedno enaka: Kaj misliš o Iranu, od kod si, si poročen, imaš otroke …
Hrana ni raznolika, saj se na ulici večinoma dobi hitra hrana (kebab, falafel, pizza …), v restavracijah pa piščanec z rižem, serviranim z maslom ter fižol z zeleno omako (izgleda kot kuhane alge) v katerega dodajo jagenčka. Pri jedeh ti postrežejo, za njih značilen, tanek kruh in slan jogurt mešan z vodo. Zanimivo je, da jedo zelene češne in nezrela jabolka.
Mestni bazarji so ena izmed značilnosti iranskih mest, kjer večinoma moški prodajajo preproge, šale, poslikano keramiko, izdelke iz srebra, raznovrstne sladkarije, oreščke, začimbe … pri tem niso vsiljivi.
V Iranu ni nočnega življenja in barov, tako da se ljudje večinoma družijo po parkih. Družine hodijo sem na piknik, si prinesejo čaj in malice, mladi pa se tu skrivajo pred očmi javnosti in Alaha. V državi je prepovedan alkohoh, dobi se le brezalkoholno pivo (z okusom limone, hruške…), ki ga izdelujejo v Nemčiji in na nizozemskem.
Iran je država, kjer imajo ženske malo pravic, manj možnosti za službo…. Moški hodijo ločeno od žensk, nekateri se držijo za roke. Na avtobusih moški sedijo spredaj in ženske zadaj. Velikokrat imajo ločene vhode in blagajne za nakup kart.